Pomysły na swoje opowieści niesamowite Edgar Allan Poe czerpał z własnej, niewyczerpanej i wspomaganej niezdrowymi substancjami wyobraźni, ale też z niebywałej erudycji, obejmującej, oprócz literackiego kanonu zachodniej literatury, także biblijne apokryfy, Talmud i księgi rabiniczne. Biografowie pisarza przypuszczają, że - jako chrześcijanin - zainteresował się tymi pismami dzięki żydowskim przyjaciołom z wczesnej młodości.
Humorystyczna "Opowieść jerozolimska" z 1832 roku to jedno z mniej znanych opowiadań Poe'go, zainspirowane popularną w owym czasie powieścią "Zillah" angielskiego pisarza Horace'a Smitha oraz sławnym epizodem opisanym w Talmudzie.
Jest - według kalendarza żydowskiego - rok 3949 od Stworzenia Świata. Jerozolimę oblega armia Ammonitów. Wojna wojną, ale nic nie może zakłócić obyczaju składania ofiar: oblężeni umawiają się więc z oblegającymi, że w zamian za srebro spuszczane z murów w koszach, tą samą drogą otrzymają od swoich wrogów zwierzęta, których życie skończy się podczas świętego obrzędu. Ale czy Ammonici rzeczywiście zamierzają wywiązać się z honorowego zobowiązania? Trzej kapłani - Abel-Phittom, Buzi-Ben-Levi i Szymon faryzeusz - wychodzą za mury oblężonej twierdzy, by poznać prawdziwe intencje wroga...
W 1997 roku opowiadanie przeczytał Marek Obertyn (1952-2007), jeden z najwspanialszych głosów w dziejach Teatru Polskiego Radia, przez młodszą publiczność zapamiętany jako Hagrid w polskiej wersji językowej filmów o Harrym Potterze.
Czytaj także:
Projekt "Radiobook"
"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród tekstów znajdują się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.
W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.
Audiobooki są dostępne bezpłatnie na YouTubie i Facebooku. Także w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.
kk